2019 Liepos 2-12 d. Norviliškių pilyje ir Babtyno – Žemaitkiemio dvare vyko kasmetinis edukacinis, meninis projektas Šalčininkų rajone, sulaukęs didžiulio gyventojų palaikymo.

Projekto partneriai: Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Dieveniškių istorinis regioninis parkas, Norviliškių pilis.
Pagrindiniai rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Šalčininkų rajono savivaldybė, Tautinių mažumų departamentas prie LRV, Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, Babtyno-Žemaitkiemio dvaras.
Rėmėjai: Koppa, leidykla „Aukso žuvys“, Margarita, EcoDenta, BamBamLand, Bapeka, Foosin, Magnum, Sip Sap, Sakalas, Skydra, Smart booby, Son de Flor, Sun Yan, Vilkma ir Ruty design.
Nuoširdžiai dėkojame: Mindaugui Šventoraičiui, Pauliui Podindorfui, Svetlanai Nikonovai, Zdzislav Palevič, Josif Rybak, Beatai Petkevič, Justynai Balion-Voitonis, Robertui Jomantui, Irutei Eidukienei, Ingai Mitunevičiūtei.
Nuotraukų autoriai: Gražvydas Kaškelis ir Oksana Slauta – Osmy Studio Photography.

Apie projektą:
Aktorių ansamblis „Degam“ jau šeštus metus iš eilės organizuoja edukacines stovyklas Šalčininkų rajono vaikams ir jaunimui. Turėdami puikią reputaciją 2019 m. organizatoriai nusprendė projektą išplėsti – surengti visą menų festivalį – stovyklą. Pagrindinis projekto tikslas skatinti bei ženkliai padidinti Šalčininkų krašto jaunosios kartos įsitraukimą į kultūrinę veiklą bei skatinti kultūros prieinamumą patiems gyventojams. Stovyklos metu, padedant profesionalios aktorių ir režisierių komandos, vaikams buvo organizuojami edukaciniai užsiėmimai -dirbtuvės, kurių metu jie gilino savo žinias teatro ir kino vaidybos disciplinose. O vėliau ne tik vaikai, bet ir bendruomenė turėjo galimybę stebėti festivalio pasirodymus. Stovykla truko 11 dienų, o kūrybinę komandą šiemet sudarė 20 menininkų. Vieni buvo stovyklos vadovai, kiti festivalio svečiai, dar kiti rūpinosi stovyklos programa ir meniniais sprendimais.

Įspūdžiais dalinasi stovyklos – festivalio organizatoriai ir dalyviai:

Iš Šalčininkų kilusi aktorė, šio projekto vadovė Virginija Kuklytė:
„Labai džiaugiuosi, kad kasmetinis mūsų stovyklų įdirbis davė savo rezultatų. Stovyklos dalyviai noriai ir gausiai registravosi į stovyklą, o profesionalūs aktoriai mielai sutiko atvykti su pasirodymais ir edukacine veikla į festivalį. Savo stovyklose siekiame apjungti teatrą, kiną ir literatūrą. Todėl stovykla prasidėjo nuo susitikimo su vaikų rašytoju Tomu Dirgėla. Vaikai kartu su autoriumi kūrė pasakas, kurias apjungė ir pavertė kino scenarijumi. Vėliau su režisiere Gabriele Ladygaite visos stovyklos metu filmavo ir sukūrė trumpo metro vaidybinį filmą. Nuoširdžiai dėkojame Pauliui Bodindorfui ir Mindaugui Švetoraičiui, kurie suteikė galimybes vaikams gyventi ir kurti Norviliškių pilyje ir Babtyno – Žemaitkiemio dvare. Tai unikalios vietovės ir išskirtinė galimybė ten rengti menines stovyklas. Nepamirštama pramogą stovyklos dalyviams sukūrė aktorius Artur Svorobovič, kuris pagal knygą „Sibiro haiku“ sukūrė specialų žaidimą. Todėl stovyklos metu vaikai ne tik mokėsi vaidybos gudrybių, bet ir skaitė šią knygą, kuri pripažinta kaip geriausia metų knyga, ir du kartus kaip gražiausia metų knyga.“

Aktorius, projekto organizatorius Šarūnas Gedvilas:
„Festivalio programą sudarė: teatro, improvizacijos, magijos, klounados, muzikos pasirodymai ir edukacinės dirbtuvės. Džiaugiamės, kad prie kasmetinės mūsų stovyklos partnerės Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos, šiemet prisijungė ir Dieveniškių istorinis regioninis parkas (DIRP). Biblioteka plačiai atveria stovyklos dalyviams duris ir kasmet rengia literatūrinius protmūšius, robotikos ar marškinėlių kūrimo dirbtuves. DIRP puoselėdamas paveldą ir senąsias tradicijas surengė žvakių liejimą ir sukimą ir bičių vaško. Vėliau žvakės buvo naudojamos ir kūrybinėje veikloje. Mūsų stovykla yra tęstinis projektas įtraukiantis visus į kūrybinį procesą. Ir labai norime pagirti Eveliną Naujokienę, kuri virš 10 metų gyvendama Didžiojoje Britanijoje, specialiai pasiima atostogų ir atvyksta į mūsų stovyklą savanoriauti. Tai įrodo, kad atmosfera stovykloje tikrai puiki ir veiklos prasmingos“.

Aktorė, režisierė Gabrielė Ladygaitė:
„Tokios stovyklos yra svarbu žmogui, dar svarbiau vaikui – augančiam organizmui. Kūryba neatmestinas dalykas bręstant, kad vaikas, paauglys leistų sau ieškot savų ribų, kad atrast save, plėstų savo vaizduotę ir augtų ne tik kaip kokios nors srities (nebūtinai teatro) profesionalas bet ir kaip asmuo su savo pasaulėžiūra. Festivalis svarbus tuo, kad vaikai pamatytų kitą pusę. T. Y. Kuriant iš vidaus, su dėstytojais ir vadovais, jie turi galimybę pamatyt kas gali iš to išeiti. Iš proceso gali pamatyti rezultatą arba gal net šiek tiek atsipalaiduoti ir įsikvėpti iš įvairiausiu kūrybinių pusių. Gerai, kad jie pamatė kuo įvairesnių žanrų ir laisvų scenoj žmonių. O vaikai buvo neįtikėtini (tikrąja ta žodžio prasme). Labai įvairus amžiaus cenzas, bet visi siurbė informaciją vienodai, nes susikūrė komanda. Tai neapsakomai įkvepia su jais dirbančius žmones. Jautrūs ir labai gerbiantys ne tik vieni kitus bet ir aplinką.“

Stovyklos vadovas, aktorius Artur Svorobovič:
“Vasaros teatro stovykloje esu trečius metus. Ir galiu pasakyti jog Stovyklos organizatorių dėka, stovykla kiekvienais metais vystosi ir įgauna naujų atspalvių stovyklos veikloje. Vaikai buvo labai patenkinti stovykla. Mes kaip vadovai turėjome nuostabius vaikus su kuriais greitai radome bendrą kalbą ir derinome savo darbus taip, kad vaikai gautų „draivą“. Šauni vadovų komanda neleido nuobodžiauti kaip ir žaidimų taip ir teatro-filmavimo srityse. Man labai patinka ši stovykla. Rekomenduoju visiems kurie dar neturėjo galimybės sudalyvauti.”

Stovyklos dalyvė Agnė:
„Vasaros tetaro stovykla – pilna įspūdžių, gerų emocijų, gražių akimirkų. Ten jaučiausi labai laisvai, jaučiausi sava. Vadovai mums buvo tiesiog draugai, be galo linksmi, visada gebantys padėti ir patarti. Visi užsiėmimai buvo tobuli, niekada nejaučiau gėdos jausmo kai reikėjo padaryti ar suvaidinti kažką kvailo. Jaučiau tik malonumą ir paskatinimą viską daryti dar puikiau. Kiekvieną stovyklos dieną stengdavausi įsigilinti į profesionalių aktorių žodžius, nes kiekvienas iš jų buvo be gali svarbus man. Įgytos patirties, emocijų ir įgytų žinių ilgai nepamiršiu. Visas tas 11 dienų buvau labai laiminga, bei džiaugiausi kiekvienu momentu būdama stovykloje. Esu dėkinga kiekvienam iį Jūsų, kurie suteikė galimybę būti kartu!”

Stovyklos dalyvis Domantas:
“Stovykloje man buvo labai linksma, susiradau daugybę naujų draugų. Manau didžiausias stovyklos privalumas, jog vadovai ir vaikai tampa draugai. Būdamas stovykloje (ypač iš klounados paskaitų) išmokau nebijoti pasirodyti kvailai, nebijoti kalbėti prieš didelę auditoriją. Man labai patiko ir visiems rekomenduoju.

2019 08 12
>>>>>>>>>>>>>>>>