Stovyklos „Menas be sienų“ metu buvo surengtas pirmas festivalis. Kurio metu dalyviai ne tik stebėjo profesionalius pasirodymus, bet ir dalyvavo edukaciniuose mokymuose. Programą sudarė teatro, muzikos, poezijos, klounados, magijos ir improvizacijos pasirodymai.

Apie kiekvieną iš jų aprašome plačiau su žiūrovų atsiliepimais:

Oskar Vygonovski aktorius, improvizatorius, teatro mokytojas. Kūręs vaidmenis ne tik Lietuvos teatro scenose ir kine, bet jau metus dirbantis pasaulinio dydžio Youtube kanale. Dirbtuvėse pasidalino patirtimi įvairiuose darbo sferose pritaikant aktorystėje gautas žinias, bei atlikta didelė kūrybine užduotis, kuri subūrė vaikus ne tik dirbti individualiai, bet ir komandoje stengiantis pasiekti aukščiausio kūrybinio rezultato! Taip pat mokė mokė s ir su kolegomis surengė improvizacijų pasirodymą.
Stovyklos dalyvė Elzė S.: Buvo labai įdomu. Išmokau improvizuoti, įgijau filmavimo įgūdžių. Labai džiaugiuosi, kad Oskaras atvažiavo. Išmokau nebijoti savęs. Ačiū Jums labai!

Pojūčių teatras ir aktorė Raminta Šniaukštaitė pakvietė vaikus kartu sukurti ir vienas kitam suvaidinti istoriją, kurią galima išgirsti, užuosti, paliesti, paragauti, tačiau pamatyti galima tik vaizduotės pagalba. Sekdami įvairius savo pojūčius, vaikai galėjo pasinerti į pasakojimą visu kūnu. Kartu sutvirtino jautrumą aplinkai bei vienas kitam.
Įspūdžiais dalinasi stovyklos dalyviai:
Gabrielė L.: Tai geriausias teatras kurį buvau mačiusi. Labai atsipalaidavom. Buvo smagu. Ir labai nustebino mūsų pačių darytos nuotraukos užmerktomis akimis.
Agita K.: Per šį užsiėmimą mes galėjome pajausti ką jaučia aklas žmogus. Grubiai sakant aš bijau prarasti regėjimą ir likti tamsoj. Bet per šį užsiėmimą mus išmokė, kad nematantys žmonės turi stiprius ir kitus pojūčius, tokius kaip uoslė, skonis, lytėjimas, klausa, jautrumas. Buvo begalo vertinga patirtis.
Oskaras K.: Pojūčių teatras yra visiškai kitas pasaulis, nes net paprasčiausias daiktas tampa kažkuo kitu, mįsle. Bet tuo pačiu šie užsiėmimai moko pasitikėjimo kitais.

Klounės Justė Liaugaudė ir Indrė Mickevičiūtė – Petrauskienė suvaidino savo spektaklį Skrydis GR20190707. 
Grilda ir Raža, klounių duetas, žaidė su visomis žiūrovų emocijomis, kurios leidžia pažinti save ir skaniai pasijuokti. Aktorės pakvietė į nepaprastą skrydį! Entuziastingą, netikėtą, komišką!
Žiūrovė Uljana Š.: Klounių skrydis buvo fantastiškas! Labai charizmatiškos aktorės, kurios įdomiai ir įtikinamai vaidino
Gintarė A.: Šis spektaklis – neįprasta edukacija Manai labiausiai patiko, kad aktorės nepasidavė jokioms provokacijom ir vaidino nuo pat pirmos minutės kai rinkosi žiūrovai. Jos labai drąsios ir juokingos klounės.

Mykolaičio vardo premijos laureatas, aktorius, dainų kūrėjas ir atlikėjas Artūras Dubaka surengė savo autorinių dainų ir poezijos koncertą. Kurį pats pristato taip: šis vakaras jus paskandins palaimoje arba depresijoje, priklausomai nuo jūsų humoro jausmo ir padėties visuomenėje. Artūro dainos gilios ir gebančios, o jis pats linksmas ir mėgstantis stebėti pasaulį. Aktoriaus kredo – Tikiu visais ženklais. Ypač kelio.
Žiūrovė Agita K.: Aš labai mėgstu poeziją, bet niekada negirdėjau kaip poezija atliekama gyvai dainuojant. Šis koncertas man patiko labiausiai ir paliko labai daug įspūdžių. Manau dabar dažniau lankysiu tokius vakarus. Ačiū labai Artūrui ir organizatoriams!

Organizacijos Raudonos nosys. Gydytojai klounai nariai pristatė muzikinį klounados spektaklį Gatvės muzikos kova: Rock vs RocknRoll.
Režisierius Žilvinas Beniušis.
Vaidino: Justinas Narvidas ir Artūras Dubaka
Spektaklio idėja gimė vaikštant po gatves pilnas gatvės muzikantų, kurie muzikuodami siekia pritraukti kuo daugiau klausytojų. O jei dėl to kiltų kova? O kas jei muzika taptų kovos įrankiu? O kas jei kova vyktu ne tik tarp muzikantų, bet ir tarp muzikos žanrų? Šią kovą gali sustabdyti tik meilė, meilė muzikai!
Karinos K. atsiliepimas: Muzikinės kovos buvo nerealiai linksmos, juokingos ir įdomios. Jeigu būtų galimybė, manau daugelis norėtų padirbėti ir pasimokyti iš šių aktorių klounados gudrybių.
Dovydas P.: Muzikinis mūšis, tai ko gero geriausias komedijos pasirodymas kokį esu matęs. Man buvo nepaprastai juokinga. Aktoriai puikūs ir charizmatiški.

Lietuvos muzikos ir teatro akademijos dėstytojas, aktorius, režisierius. Organizacijos Raudonos nosys klounas ir ugdomasis vadovas. Vaikų ir suaugusių teatro studijų vadovas. Klounados mokymų metu kartu su vaikais telkėsi į pačią teatro esmę – žaidimą. Aktorius yra žmogus, kuris geba laisvai žaisti net tada kai stebi kiti, tai yra aktoriaus laisvės šaltinis. Tad žaisdami mokėsi esminės klounados taisyklės: dalintis problema.
Agata G.: Žilvinas labai juokingas klounas ir aktorius. Jis mus mokė klounados, mokė mus būti atviriems ir nebijoti kvailioti. Užduotys buvo ne tik įdomios, bet ir naudingos.
Stovyklos dalyvė Emilija N.: Žilvinas klounados pagalba mokė mus nežiūrėti į taip kaip tu atrodai ar ką apie tave mano kiti. Tas labai padeda ir scenoje ir gyvenime.
Liza F.: Klounados dirbtuvės man patiko labiausiai, nes jų metu mes žaidėme, vaidinome, šokome ir net kovojome. Taip pat išmokome negalvoti apie tai, kaip mes atrodome ir ką pagalvos kiti. Visi atsipalaidavome ir darėme tai kas patinka.

Aleksandras Špilevoj – aktorius, režisierius, dramaturgas, teatro mokytojas. Pirmoji jo pjesė Neišmoktos pamokos 2017 m. laimėjo Dalios Tamulevičiūtės vardo lietuviškos dramaturgijos konkursą, o paties režisuotas spektaklis buvo nominuotas Auksiniam scenos kryžiui. O 2019 m. pelnė – Auksinį scenos kryžių už paties režisuoto spektaklio Bagadelnia dramaturgiją.
Dirbtuvių metu Aleksandras stovyklos dalyvius supažindino su prezentatyvaus teatro principais ir vaidyba nepersikūnijant į personažus. Diskutavo, kas yra šiuolaikinis menas, kokia yra šiandienos menininko pozicija visuomenėje? Kas yra aktorinis pasakojimas (storytelling), kodėl jis toks populiarus ir aktualus, ir kaip galima jo mokytis?
Stovyklos dalyvė Otilija V.: Užsiėmimas su Aleksandru buvo nuostabus. Daug sužinojome apie teatro istoriją. Visos užduotys buvo linksmos ir vertingos. Ši diena buvo nuostabi. Norėčiau pakartoti!!!
Simona S.: Sužinojome daug įdomių dalykų apie teatrą, kaip jis atsirado. Taip pat pabandėme vaidinti ir pažinti teatrą lyg iš kitos pusės. Ačiū labai!
Silvija S.: Aleksandras mokė įvairiausių žaidimų ir pratimų. Jis paaiškino mums, kad labai svarbus turėti ryšį su savo partneriu scenoje ir laiku jam padėti.

Jau ne pirmus metus stovykloje dalyvavo ir iliuzionistas Rokas Bernatonis. Kuris yra pelnęs net du pasaulio Gineso rekordus. Vaikai ne tik stebėjo pasirodymą scenoje, bet ir patys mokėsi magijos triukų ir sudalyvavo konkurse. Visi dalyviai po užsiėmimo dar labai ilgai nepaleido iliuzionisto ir turėjo begales klausimų. Bendravo individualiai rodė triukus kuriuos mokė patys ir prašė patarimų. Šis susitikimas, tai lyg užsimezgusi ilgametė graži draugystė.

Festivalį vainikavo kvalifikuota Specialiųjų efektų meistrė ir grimo dailininkė – Elena Permogorskaya. 2013 m., dalyvaudama tarptautiniame specialiųjų efektų ir grimo konkurse, Rusijoje, Elena sukūrė darbą tema Šiuolaikiniai Aleksandro Rou pasakų personažai ir tapo konkurso finaliste. 2015 m. dalyvavo kvalifikaciniuose apmokymuose Make Up For Ever Cite du Cinema, Paryžiuje, ir viena iš nedaugelio apsigynė II ir III laipsnio kvalifikacijų lygius. Stovyklos metu grimo meistrė ne tik surengė paskaitą apie specialiuosius efektus, bet ir visiems jauniesiems aktoriams sukūrė įspūdingus grimus.

Projekto vadovė V.Kuklytė: Tikiuosi, kad šis projektas taps kasmetine tradicija Šalčininkų rajone. Būtu didžiulė pagalba jeigu atsirastų daugiau rėmėjų iš mūsų rajono, kurie kartu siektų ugdyti jaunąją kartą. Ašaros ir plačios šypsenos stovyklos dalyvių akyse atsisveikinant įrodo, kad per dvi savaites įmanoma ne tik labai daug išmokti, pasidalinti, bet ir tapti artimais draugais.

Projekto partneriai: Nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, Dieveniškių istorinis regioninis parkas, Norviliškių pilis.
Pagrindiniai rėmėjai: Lietuvos kultūros taryba, Šalčininkų rajono savivaldybė, Tautinių mažumų departamentas prie LRV, Šalčininkų rajono savivaldybės kultūros centras, Babtyno-Žemaitkiemio dvaras.
Rėmėjai: Koppa, leidykla „Aukso žuvys“, Margarita, EcoDenta, BamBamLand, Bapeka, Foosin, Magnum, Sip Sap, Sakalas, Skydra, Smart booby, Son de Flor, Sun Yan, Vilkma ir Ruty design.
Nuoširdžiai dėkojame: Mindaugui Šventoraičiui, Pauliui Podindorfui, Svetlanai Nikonovai, Zdzislav Palevič, Josif Rybak, Beatai Petkevič, Justynai Balion-Voitonis, Robertui Jomantui, Irutei Eidukienei, Ingai Mitunevičiūtei.
Nuotraukų autoriai: Gražvydas Kaškelis ir Oksana Slauta – Osmy Studio Photography.

2019 08 13
>>>>>>>>>>>>>>>>